an image
Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye 2016 Programı birincileri ve finalistleri, Bölgesel Çevre Merkezi (REC) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde 3 Haziran'da Ankara'da gerçekleştirilen törende ödüllerini aldılar.

Üç kategoride verilen ödüllerde yönetim kategorisinde İETT, ürün/hizmet kategorisinde Recydia ve süreç kategorisinde Vestel birincilik ödülünü kazandılar.

an image
Birincilik ödülü alanların yanı sıra, bu kategorilerde finalist olan Ford Kocaeli, Hydromx, Ekol Lojistik, Tüpraş ve Tofaş, Ekim ayında Estonya'da gerçekleştirilecek AB Çevre Ödülleri programında Türkiye'yi temsil etmeye layık görüldüler.

Törende, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, AB Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Rauf Engin Soysal, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Bela Szombati, TOBB Başkanı ve EUROCHAMBRES Başkan Vekili Rifat Hisarcıklıoğlu ve REC Türkiye ve AB Çevre Ödülleri Ulusal Program Direktörü Rifat Ünal Sayman açılış konuşmalarını gerçekleştirdiler. Törene farklı sektörlerden 150'ye yakın davetli katıldı.

AB Çevre Ödülleri Türkiye programının ulusal jürisinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığını temsilen Verimlilik Genel Müdürlüğünden Mevlüt Hürol Mete görev aldı.

Avrupa Birliği'ne üye 28 ülke ve Türkiye'de sürdürülebilirlik ve inovasyon konusunda başarılı çalışmalarıyla ön plana çıkan işletmelere verilen Avrupa Birliği Çevre Ödüllerinin ulusal düzeydeki programı iki yılda bir düzenleniyor. Ürün/hizmet, yönetim ve süreç olmak üzere üç kategoride verilen ödül ile işletmelerde inovasyonun teşvik edilmesi amaçlanıyor.