Duyuru

11.10.2017

28-29 Eylül 2017 tarihlerinde İzmir Kalkınma Ajansı-İZKA tarafından Avrupa Kalkınma Ajansları Birliği-EURADA işbirliğinde, Kalkınma Bakanlığı, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), Ege Serbest Bölge A.Ş. (ESBAŞ) ve VESTEL ortaklığıyla Eko-verimlilik için Endüstri 4.0 (Industry 4.0 for Eco-efficiency) konulu AGORADA+ etkinliği İzmir Hilton Oteli'nde gerçekleştirildi. İlginin yoğun olduğu etkinliğe Türkiye ve Avrupa'dan EURADA üyesi kuruluşlar, Bakanlık ve kalkınma ajansları yönetici ve uzmanları ile firma ve üniversite temsilcilerinden oluşan ulusal ve uluslararası düzeyde 400'ün üzerinde katılımcı iştirak etti.

an image


Etkinlik kapsamında yapılan konuşmalarda, son dönemlerde dünyada ve ülkemizde yankı uyandıran ve günümüz sanayisi için büyük potansiyeller taşıyan Endüstri 4.0 kavramı ve bu kavramın sürdürülebilir kalkınma için üretimde verimlilik artışı, kaynak tasarrufu ve eko-verimlilik (temiz üretim) anlamında getirdiği fırsatlar hakkında bilgiler verildi. Etkinlik açılış konuşmaları İZKA Genel Sekreter Vekili Sena GÜRSOY, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO)Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Ender YORGANCILAR ve Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Fatih HASDEMİR tarafından yapıldı.

Etkinlik ana konuşmacısı Ege Serbest Bölge'de faaliyet gösteren Hugo Boss Tekstil Sanayi'nin Genel Müdürü Joachim HENSCH, sunumunda Hugo Boss olarak Endüstri 4.0 üretim modeline uyum süreçleri ile şekillenen yeni Pazar dinamikleri hakkında bilgiler vererek "akıllı fabrika" ve "yeşil fabrika" kavramlarının birbiriyle ilişkisine vurgu yaptı. Gerçekleşen diğer oturumlarda teknoloji ve inovasyon vurgusuyla dördüncü sanayi devrimi olarak nitelenen Endüstri 4.0 modeli ve Eko-Verimlilik kavramı ile ilişkisi, sanayiciler için eko-verimliliğin neden önemli olduğu konularında değerlendirmeler ile "Akıllı Sistemler"in sürdürülebilirlik için önemi ve Arçelik, Vestel, Ekoten ve Chef Seasons firmalarından iyi örnek uygulamalar paylaşıldı. Etkinliğin ikinci günü ise Vestel Manisa Endüstriyel Kompleksi'ne saha ziyareti ve ardından Efes Antik Kenti ile Meryem Ana Müzesi'ne yapılan turistik gezi ile sona erdi. Etkinlikte Verimlilik Genel Müdürlüğü ve Bilim ve Teknoloji Müdürlüğü uzmanları Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nı temsil ederek Bakanlık çalışmaları ile ilgili katılımcılarla bilgi alışverişinde bulundu.